Kam na kole kolem Plzně

Pohodový výlet Brdy – z Rožmitálu do Plzně

Cyklobus do Třemšína už zase jezdí, a tak si můžete udělat celodenní výlet do Brd – ze začátku si vyšlápnete kopec, ale pak už se vezete víceméně z kopce většinu cesty. Cestou omrkněte třeba zámeček Tři trubky, vodní hamr v Dobřívě nebo se stavte na pivo u Ejpovické přehrady. A nějaké to hřiště pro děti se cestou taky najde. Brdy jsou nádherné, obzvlášť teď na jaře, vyražte také:-)

Na oběd/pivo/hřiště na Novou Hospodu

cesta kolem Českého údolí Plzeň

Tato trasa vede rovnou z centra města, takže ideální pro ty, co tam bydlí, ale můžete si uzpůsobit a napojit se kdekoli. Cílem je restaurace Sokolovna a hřiště na Nové Hospodě, která je cca v polovině trasy a můžete si zde naplánovat třeba oběd, protože se zde dají koupit i hotovky a nevaří špatně. Je tu podle mě nejlepší hřiště v Plzni, různé prolézačky pro malé i větší děti, včetně oválu na brusle, fotbalového a antukového hřiště, traily na kolo a „lanovka“.

Na vyhlídku Švabiny

cyklovýlet vyhlídka Plzeň

Dnešní cyklotrasa je rychlovka, pokud máte málo času a chcete si vyjet na kole. Můžete začít na Doubravce u hřbitova nebo v Božkově, cílem je vyhlídka Švabiny, kterou asi všichni dobře znají, ale kdyby náhodou ne, tak je tu nádherný výhled na Plzeň. Klidně ji zvládnete i s dětmi, jen to není na vozíček, protože místy je trasa moc úzká. A kdo chce, může si na dvou místech na trase sjet i traily.

Do Chrástu na zmrzlinu

cyklovýlet Chrást

Udělejte si výlet s cílem do Chrástecké cukrárny, kde si můžete dát i pizzu, pivo, samozřejmě zmrzlinu a kafe…mají tady výborné domácí zákusky a posezení venku. V létě se cestou můžete zastavit u Senečáku na koupání a občerstvení (jen v létě bývá otevřeno), ve Zruči na pivo v soukromém pivovaru Radouš (viz jiný tip na cyklovýlet), zkrátit cestu přes naučnou stezku Berounka (pro zdatné cyklisty) nebo se zastavit na vyhlídce Holý vrch (Bukovec- 19).

Na zříceninu hradu Salon

zřícenina Salon

Trasa dlouhá 42 km, středně náročná, s dětmi jsme ji zvládli s přestávkami jako celodenní výlet. Jsou na ní krásné úseky lesem a přes potok a možnost několika zastávek na občerstvení a také třeba na koupání a wake board. Také můžete vidět oboru se zvěří, zámek, zříceninu a děti se odreagují na hřišti.

Do Křimic na minigolf a hřiště

Tahle trasa není okruh, aby byla velmi nenáročná i pro malé děti, co se sotva naučily na kole. Je vhodná i pro vozíčky za kolo (až na malý úsek na Doubravce kvůli aktuální stavbě mostu u čističky na Jateční, ale to se změní s dostavbou), vede téměř výlučně po rovině a mimo silnice. Jezdili jsme ji s opravdu malými dětmi a daly to. Je jen trochu delší, ale možno si ji zkrátit podle toho, kde bydlíte a začít třeba až v centru města, takže to nebude pak na ně tak dlouhé. Pro nás Doubravecké je to holt trošku delší. Cílem jsou ale zato hned 2 krásná hřiště a rodiče si zde také přijdou na své – pivo, nealko, občerstvení….

Do Plzence na rotundu

Nenáročná trasa, lehká až středně obtížná (jen pár menších kopečků), z poloviny po lesních zpevněných cestách, z poloviny po asfaltové cyklostezce po rovině a malinký přejezd po silnici. Byla by vhodná myslím i pro vozíček za kolo (jen sjezd od rotundy bude trošku náročnější, ale dá se sejít pěšky, je to jen kousek). V polovině cesty v Plzenci si lze odpočinout a dát si něco dobrého v restauraci nedaleko trasy. Trasa vede přes vyhlídky, rotundu a starobylá památná místa. Víte, že Starý Plzenec je předchůdcem dnešní Plzně? A u rotundy je prý dobrá energie (narozdíl od Radyně), takže kdo na energie věří, jeďte nabrat dobrou energii:-)

Za pivem do Druztové

Cílem výletu je soukromý pivovar Radouš v Druztové. Zde si můžete vybrat většinou z více druhů piv, pro aktuální nabídku a otevírací dobu koukněte na FB stránky pivovaru.  Kdo by chtěl ještě udělat radost dětem, může se přemístit na hřiště v Druztové, kde se děti vyřádí a rodiče také osvěží v přilehlé hospůdce.

Trasa je středně náročná, ale zvládnete ji určitě s dětmi, co už na kole nějaký pátek jezdí. Většina trasy vede po zpevněných lesních cestách, na vozíček to ale moc není. Trasu lze přizpůsobit i náročnějším cyklistům, kteří si mohou „dát Berounku“ (viz popis trasy podrobně). To je známá trasa podél obou břehů Berounky, krásná pěšky, ale náročná pro cyklisty a s dětmi rozhodně nevhodná a nebezpečná.